444 6 019

Uzman Doktor Mehmet Murat Kaçar, çocukları diyabetten korumak için genellikle ev yapımı yiyeceklerin tüketildiği “babaanne usulü” ile beslemek gerektiğini bildirdi. “Tip-1” Hastalığının adeta çağın vebası haline geldiğini aktaran Kaçar, diyabetin çocuklarda da sıklıkla görülmeye başladığına dikkati çekti.

 

Türkiye’de yıllık ortalama bin yeni çocuğun “Tip-1” diyabet listesine eklendiğini aktaran Kaçar, çocuklarda diyabet görülme sıklığının ülkeler arasında farklılık gösterdiğini söyledi. Çin’de çok az görülen diyabetin Kuzey Avrupa ülkelerinde 30-40 kat daha fazla olduğunu vurgulayan Kaçar, genetik yatkınlık ve beslenme alışkanlıklarının bu farkı ortaya çıkardığını belirtti.

 

Tip-1 diyabet bebeklerde bile görülebiliyor

Kaçar, Türkiye’de 22 bin civarı “Tip-1” diyabetli çocuk olduğunu, sorunun bebeklerde bile görülebildiğini belirterek, şunları kaydetti:
“Genetik yatkınlığa yapılacak bir şey yok. Ama beslenmeye bağlı diyabeti engellemek için ailelerin çok dikkatli olması gerekiyor. Beslenme alışkanlıkları diyabeti tetikleyebiliyor. Mümkün olduğu kadar ‘abur cubur’ denilen gıdalardan uzak durulmalı. Gazlı içecek, meyve suyu, şeker, çikolata, dondurma gibi yiyecekler çok fazla tüketilmemeli. Turşu ve yoğurt gibi ev yapımı gıdalar, sebze ve meyve ağırlıklı beslenme çok önemli. Çocukları diyabetten korumak için babaanne usulüyle doğal ve sağlıklı ürünlerle besleyin.”

 

 

Çocuklarımıza spor alışkanlığını öğretmeliyiz

Çocukların bilgisayar oyunlarına bağımlı hale geldiğine dikkati çeken Kaçar, “Komşu çocukları sokakta buluşup top oynamak yerine odalarından bilgisayarda aynı oyuna giriyor. Sokakta buluşması gereken çocuklar artık internet üzerinden oyunlarda bir araya geliyor. Hiç hareket etmiyor, koşup oynamıyorlar. Bu obeziteye, obezite de ilerleyen yaşlarda diyabete neden olabiliyor. Çocuklarımıza düzenli hareketi, spor alışkanlığını bir şekilde öğretmemiz gerekiyor.” değerlendirmesinde bulundu.
Çocuklarda çok su içme, sık idrara çıkma, kilo kaybı ve idrar kaçırma gibi belirtilerin diyabetin göstergesi olabileceğini anlatan Kaçar, bebeklerde en az bir yaşına kadar anne sütü alımının ve D vitamini kullanımının “Tip-1” diyabet gelişim riskini azalttığını da sözlerine ekledi.